Jak nastavit firemní vzdělávání, aby lidi nejenom bavilo, ale aby se i vyplatilo?

Chcete, aby vaši lidé prodávali více nebo aby spolu lépe spolupracovali? Investujete spoustu peněz do školení, ale bez velkých výsledků? Hledáte cestu, jak nastavit vaše firemní vzdělávání tak, aby vzdělávání podporovalo vaše firemní cíle a dosahovalo vysoké míry návratnosti finanční investice?

Pokud to dobře zvládneme, zvýšíme účinnost školení z 15% na 85%. Jaký vliv to má na návratnost finanční investice do školení, to je asi jasné.

V následujícím článku se dozvíte, proč ve spoustě firem školení a vzdělávání nefunguje a jak to udělat, aby tato finanční investice přinášela návratnost.

Dnešní stav: „Školení bylo docela fajn.“

Většinou situace vypadá tak, že manažer pošle své lidi na školení proto, aby se něco naučili. Lidé se ze školení vrátí v lepším případě s tím, že to bylo fajn a že se dozvěděli fakt zajímavé věci. Větší část z nich je dokonce začne i požívat. Ale po měsíci zjistíme, že je vše při starém a nic se nezměnilo. Čím to?

Většina nových poznatků se „ztratí“

Podle průzkumů uznávaného amerického odborníka Roberta Brinkerhoffa se 85% účastníků dobrého tréninku vrací do pracovního procesu s odhodláním nové poznatky, které se na tréninku naučili, v praxi vyzkoušet. Pouze 15% účastníků ale tyto nové poznatky používá po několika měsících. To znamená, že 70% účastníků odpadlo velmi brzy na cestě. Proč? Protože zjistili, že to nejde tak lehce, že se to občas nepodaří, nebo prostě proto, že byli zavaleni spoustou práce a bylo pro ně jednodušší vrátit se ke své rutině.

Já jsem v mládí hrával tenis. A vím, že když jsem se učil třeba zkrácený backhand, a nacvičil jsem si to na zdi, což je takový ekvivalent školení, tak jsem měl pocit, že už to umím. Ale pak jsem přišel na kurt a zjistil, že mi ty míčky padají nebo létají do sítě. A trvalo mi třeba i několik týdnů, než mi to začalo jít i na kurtu.

Jak pomoct lidem, aby nové poznatky používali v praxi?

Jak tedy pomoct účastníkům, kteří se vrací ze školení, aby to nevzdávali a vytrvali v používání nových věcí, třeba nových prodejních technik?

Podle zkušeností z praxe i podle Roberta Brinkerhoffa úspěšnost lidí v přenosu nově naučených technik do praxe závisí jen z 10% na školení samotném. Ale 20% úspěchu přináší nadřízený účastníků, to jestli si všímá, jak nové věci a techniky používají a jestli jim pomáhá překonat chvíle, kdy to nejde. Obrazně – když míčky hráči při hře padají, tak je důležité, aby trenér hráče podpořil a aby mu poradil, jak na to.

A celých 70% úspěchu závisí na člověku a na tom, jak pracuje sám na sobě. Nefunguje jen čekat, že bude na sobě pracovat sám od sebe. Jako nadřízený musím dát svému podřízenému, který se vrátil ze školení, takové úkoly, aby při jejich plnění začal používat ty nové poznatky a techniky. A pak musím monitorovat, jestli nové věci používá, co už dobře zvládá a kde má naopak ještě mezery.

To mi jako nadřízenému zajistí, že se lidé po školení posunou, že se zvedne jejich výkon a že se mi to školení jako investice vyplatí.

V dalších dvou videích si řekneme, jak nadefinovat, co konkrétně potřebuji, aby se mí lidé naučili a jak by měla vypadat ta „cesta učení“. Protože to školení je jen 10% úspěchu, to je jen to semínko. Zbývajících 90% je, jak se o to semínko starám. A já musím vědět jak, aby mi semínko vzklíčilo a vyrostla mi rostlinka.

Pokud se chcete dozvědět více, jak využít vzdělávání ve vaší firmě pro dosahování vašich klíčových cílů, zanechte mi kontakt. Pokud vám video přišlo užitečné, lajkujte a sdílejte s kolegy.

Martin Bednář / SalesKick Akademie / Učím obchodníky ve velkých firmách prodávat více jiným velkým firmám. / Teď už i pro jednotlivce.☺
  • 3 checklisty pro úspěšný a profesionální prodej

    Prodávejte jako profík, spojte svou intuici se zkušeností těch nejlepších. Získejte jednoduchý nástroj, který vám pomůže se připravit na prodejní schůzku.

  • Kategorie
  • Apple podcasts
  • YouTube sledujte na
  • Calendly 2