Jak dát zákazníkovi zpětnou vazbu / kritiku?

Zákazníka NEKRITIZUJEME! 
Jak zákazníkovi říct, že něco dělá “blbě”? Seděl jsem před nějakou dobou s obchodníkem na jeho prezentaci řešení zákazníkovi. A obchodník, který se snažil zákazníkovi (velké firmě) prodat digitální řešení v jednu chvíli prohlásil: “Váš web je hroznej!” Obchodník měl fakticky pravdu, ale z hlediska prodeje to nebylo prohlášení, které by mu v obchodu pomohlo. Spíš naopak. Proč, a co v dané situaci dělat jinak?

Mám říct zákazníkovi, že dělá něco špatně?
ROZHODNĚ.
Jde o to, kdy a jak.

Kdy?
👉 Při prezentaci řešení nejdříve shrnu situaci TAK, JAK JI VIDÍ KLIENT. To je výchozí situace. Tím zároveň zákazníkovi ukážu, že mu rozumím. A sjednotím vidění situace pro všechny zástupce klienta (na tomto setkání byli za klienta 3 lidé). A tento pohled si s nimi odsouhlasím. 
👉 Pak teprve mohu říct vlastní názor na situaci. Pak teprve mohu říct, že nějaké řešení je nevyhovující pro danou situaci a očekávaný vývoj.

Jak?
👉 NEODSUZUJI. NEKRITIZUJI. CHVÁLÍM! DOPORUČUJI.
Jak to myslím?
S pokorou řeknu: 
👉 že dané řešení, které bylo vybrané před x lety, bylo dobrým (a možná nejlepším) řešením v té době. 
👉 Od té doby nicméně uplynula už nějaká doba a vývoj technologií jde dopředu mílovými kroky. 
👉 Vzhledem k současné situaci na trhu a plánovanému růstu však toto řešení již nesplňuje požadavky a je potřeba začít uvažovat o jeho obměně.

Proč “ty opičky”?
👉 Je poměrně pravděpodobné, že někdo z lidí, kteří sedí v místnosti, je podepsaný pod tím rozhodnutím pořídit stávající řešení. 
👉 A pokud napadnu toto řešení, napadám i jeho rozhodnutí. Před jeho kolegy, či dokonce před nadřízeným. A tomu se říká “ztráta tváře”. A ta se neodpouští.

Čtěte dále:
Čím ztrácejí obchodníci nejvíce času?
Zpátky na často kladené otázky

Kontaktujte mě:
Mailem
Domluvme si hovor (telefonní nebo video)

Martin Bednář / Akcelerace B2B prodeje / Prodávat lze férově i úspěšně najednou. / Naučím vás to, vás, vaše lidi, vaši firmu! ☺
  • 3 checklisty pro úspěšný a profesionální prodej

    Prodávejte jako profík, spojte svou intuici se zkušeností těch nejlepších. Získejte jednoduchý nástroj, který vám pomůže se připravit na prodejní schůzku.

  • Kategorie
  • Apple podcasts
  • Poslouchejte na Google Podcasts
  • YouTube sledujte na
  • Calendly 2