3 tipy jak nebýt ve stresu ze šéfa – Prodávám a šéf na mě tlačí 3

Živíte se prodejem? Máte šéfa, který na vás tlačí, abyste prodávali víc? A vy z toho máte stres? V minulých videích jsme se naučili snížit naši úroveň stresu přehodnocením vztahu sama k sobě i k šéfovi. V tomto videu se naučíme snížit stres ze samotného prodeje.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Pokud něco prodávám, musím tomu sám věřit

Když se zeptám lidí, co je stresuje na prodeji, pak mi většinou odpoví, že to je to, že „cpou“ zákazníkům věci, které nepotřebují a se jim vnucují. S tímto postojem se velmi těžko prodává. Takový prodejce se sice může naučit prodejní techniky, ale zákazník většinou pozná, že na něj prodejce „šije boudu“. A takový prodejce pak prodává méně a ocitá se v začarovaném kruhu neúspěchu. Prodává málo, klesá jeho důvěra ke značce a jak má pak přesvědčit zákazníka o něčem, čemu sám nevěří?

Naslouchat musím začít JÁ

Kde tedy začít změnu? Velký guru prodeje Zig Ziglar na to měl velmi moudrou větu. Řekl: „Přestaňte prodávat, začněte pomáhat.“ V prodeji musím vyvažovat svoje zájmy a zájmy zákazníka. Ale první musím začít naslouchat zákazníkovi a pomoci mu vyřešit mu jeho problém. Jen tak si získám jeho důvěru a ta je teprve pomyslnou vstupenkou, aby začal on naslouchat mě.

Když nevěřím tomu, co prodávám, musím si to vyřešit JÁ

Takže já si musím předefinovat účel schůzky z „prodat“ na „vyřešit zákazníkovi jeho problém pomocí naší služby“. A pokud služba, kterou prodávám, zákazníkovi nepomáhá, tak ji nebudu prodávat. Dnes je poptávka po obchodnících taková, že si jako obchodník mohu vybrat firmu a službu, kterou prodávám, abych se ně nemusel stydět.

Jako prodejce musím vidět, k čemu můj produkt je

Měli jsme třeba v bance pracovníky na call centru, kteří byli zvyklí dělat servis, řešit problémy zákazníků. A my jsme po nich v jednom momentě začali chtít, aby prodávali. S tím ale tito lidé nesouhlasili, cítili se jako „nutiči“. Tak jsme jim ukázali, jak naše bankovní produkty pomáhají předcházet problémům klienta a posunuli jsme jejich vnímání z toho že „něco nutí“ k tomu že „radí klientům, jak dělat věci lépe“. A zafungovalo to velmi dobře.

Takže ve zkratce:

Pokud prodávám, soustředím se na to, jak zákazníkovi pomoci. A za to mám právo si říct o odměnu, tedy cenu za službu.

A pokud má služba zákazníkovi nepomáhá, pak se porozhlédnu po trhu a najdu si jiného zákazníka.

A pokud má služba nepomáhá žádnému zákazníkovi, najdu si jiného zaměstnavatele.

Pokud vám video přijde užitečné, tak jej i s úvodem sdílejte se svými přáteli a kolegy. Na shledanou.

Martin Bednář / Akcelerace B2B prodeje / Prodávat lze férově i úspěšně najednou. / Naučím vás to, vás, vaše lidi, vaši firmu! ☺
  • 3 checklisty pro úspěšný a profesionální prodej

    Prodávejte jako profík, spojte svou intuici se zkušeností těch nejlepších. Získejte jednoduchý nástroj, který vám pomůže se připravit na prodejní schůzku.

  • Kategorie
  • Apple podcasts
  • Poslouchejte na Google Podcasts
  • YouTube sledujte na
  • Calendly 2