Lidé se mě často ptají, která prodejní technika je nejlepší. A očekávají, že řeknu jednu a budu ji obhajovat. 🙂
Myslím si, že věc není tak jednoduchá, že neexistuje univerzální řešení pro všechny. Vybral jsem proto 7+1 prodejních metod, které pokládám za nejrozšířenější a pokusil se je v krátkosti představit a shrnout jejich výhody, nevýhody či pro koho jsou vhodné.
Pojďme se tedy na ně podívat blíže.
SPIN je akronymem pro Situation-Problem-Implication-Need/Payoff.
To nám ukazuje postup při analýze potřeb zákazníka.
SPIN se tedy nezabývá emoční inteligencí, vztahem, důvěrou atd. Je založená na výzkumech Neila Rackhama, vychází tedy z dat (nahrávek asi 50,000 prodejních rozhovorů).
Kroky při zjišťování potřeb zákazníka jsou tedy následující:
Nalezení skutečných potřeb umožňuje prodejci správně najít řešení. A zjištění dopadů a návratnosti dává prodejci ty nejlepší prodejní argumenty.
SPIN pokládám za základní prodejní techniku z hlediska kladení otázek a hledání potřeb zákazníka. Slouží velmi dobře i jako základ k pochopení dalších prodejních technik.
Tato metoda je založena na výzkumech konzultační firmy CEB/Gartner.
Vychází z toho, že v současné době záplavy informací na webu by prodejce neměl být v pozici toho, který otázkami zjišťuje informace o zákazníkovi, ale přináší zákazníkovi informace o trendech a změnách v odvětvích, které ovlivňují byznys zákazníka. Tím dává zákazníkovi najevo, že mu přináší něco, co on ještě neví, přináší mu tudíž hodnotu. A tím také vzbuzuje pocit urgence, zákazník vidí, že má problém a že jej musí řešit.
K tomu používá tří kroků:
Velmi moderní metoda, která ukazuje změnu nákupního rozhodování v důsledku rozmachu internetu, dostupností informací a generační obměny decision-makerů. Je velmi vhodná jako nadstavbová technika pro prodejce v odvětvích, ve kterých probíhají rychlé změny a nereagování na změny může vést k velkým škodám na straně zákazníka (IT, komunikace, ale i odvětví závislé na změnách legislativy jako např. účetnictví).
Tato metoda vychází z výzkumů Michala Boswortha, který stál u základů úspěchů rozvoje prodejců firmy Xerox v 70. letech 20. století.
Navrhuje tři základní fáze prodeje, z nichž každá je rozdělena do tří kroků:
Tato metoda zdůrazňuje, že centrem celého prodejního/nákupního procesu je zákazník. Zákazník má tedy pocit, že má vše pod kontrolou a cítí se v komfortní situaci udělat nákupní rozhodnutí.
Tato metoda se v mnohém protíná s metodou SPIN.
Tato metoda je označována za „měkkou“ do té míry, že prodejce se zároveň staví do role „oponenta“ prodeje a chce po zákazníkovi, aby on sám jej přesvědčil, že dané řešení je pro něj nejlepší.
Dosahuje toho tím, že v 7 krocích prozkoumává 3 základní aspekty potřeby zákazníka (technický, finanční a osobní).
Tato metoda velmi účinně vtahuje zákazníka do procesu řešení problému a díky zvažování osobních dopadů na zákazníka jej motivuje problém začít řešit.
Tato metoda vyžaduje od prodejců velkou disciplínu, aby na jedné straně přenechali kormidlo zákazníkovi, ale na druhé straně aby byli schopni ovlivňovat, jak zákazník s kormidlem pracuje.
Tato metoda se stává čím dál tím víc používanou díky tomu, že je podporovaná platformou Salesforce. Umožňuje prodejcům se soustředit na určité segmenty trhu či na elementy daného obchodu v případě velkých zakázek.
Kroky prodeje jsou následujcí:
Tato metoda je velmi cenná pro plánování a řízení prodejního procesu velkých komplexních zakázek s množstvím kritérií a stakeholderů. Zvažuje velmi detailně organizaci a interní politiku daného zákazníka.
Tato metoda reflektuje rozhodovací realitu v současném rychlém světě, kdy je obtížné získat pozornost zákazníka.
Vychází z toho, že prodejce potřebuje motivovat zákazníka ke třem základním rozhodnutím:
V každém z těchto rozhodnutí prodejce motivuje zákazníka s použitím těchto zásad:
Tato metoda se soustředí na rychlou a stručnou komunikaci se zákazníkem. Na základě znalosti potřeb a priorit zákazníka prodejce stručně předkládá důvody proč učinit dané rozhodnutí. Tato metoda je velmi vhodná pro „jednodušší“ prodej produktů a služeb, kde je nákupní proces relativně přímočarý a nezahrnuje větší množství rozhodovatelů.
Tato metoda byla vyvinuta dvojicí Heiman&Miller. Vychází z toho, že zákazník nekupuje produkt nebo službu, ale řešení problému, které nabídka přináší. Doporučuje, aby prodejce neprezentoval svou nabídku dokud neporozumí důkladně tomu, co zákazník chce a potřebuje (což jsou většinou dvě rozdílné věci). Podle této metody prodejce postupuje v kladení otázek pěti kroky:
Tato metoda klade velký důraz na pečlivou přípravu prodejce na schůzku. Vyžaduje po prodejci, aby se na situaci, problém a nákupní proces díval z hlediska zákazníka.
K těmto nejpoužívanějším prodejním metodám bych vám rád dal tip na prodejní přístup, který je méně známý, ale osobně jej pokládám za velmi zajímavý jako doplněk k výše uvedeným prodejním metodám. Je to:
Tento přístup k prodeji vychází z Cliftonova testu silných stránek (Clifton StrengthsFinder) a ukazuje každému prodejci, jaké typy jednání (behaviors) by měl akcentovat, aby při prodeji využíval svých silných stránek. Předpokládá, že každý prodejce vyplní dotazník, aby mohl dostat individualizovanou radu.
Věřím, že vám bude tento přehled užitečný. V případě potřeby vám rád pomohu zvolit optimální přístup k rozvoji prodejních dovedností vašich prodejců.
Čtěte dále:
Jak vybrat prodejní školení?
Zpátky na často kladené otázky
Kontaktujte mě:
Mailem
Domluvme si hovor (telefonní nebo video)